کانادا سرزمین فرصت ها

CANADA LAND OF OPPORTUNITIES

نخست وزیر بریتیش کلمبیا، از سمت خود کناره گیری کرد

ایرانتو: "گوردن کمپل" نخست وزیر دولت محلی بریتیش کلمبیا، اعلام کرد با کناره گیری از سمت خود، از اعضای حزب حاکم لیبرال خواسته است، یک گردهمایی برای تعیین رهبری، برگزار نمایند.
وی این خبر را روز چهارشنبه و طی یک کنفرانس خبری غیره منتظره در ونکوور که همسر و فرزندانش نیز در آن حضور داشتند بیان کرد.

کمپل ، رهبر حزب لیبرال استان بریتیش کلمبیا، اخیرا و بدنبال اصرار نسبت به اجرای طرح تجمیع مالیات های استانی و فدرال (HST)، با حمله شدید مخالفین و منتقدین روبرو بوده و پیش از این نیز شایعاتی مبنی بر احتمال درخواست سران لیبرال از او برای استعفا ، منتشر شده بود.

حتی در آخرین نظرسنجی ها، محبوبیت او به زیر 9 درصد رسیده بود و برغم اعمال برخی تغییرات در کابینه و کاهش 15 درصدی مالیات بر درآمد در استان، باز هم نتوانست، به موقعیت قبلی خود بازگردد.

وی در این کنفرانس گفت:" پس از بررسی های همه جانبه و مشورت با خانواده خود، تصمیم گرفتم از مدیران اجرایی حزب لیبرال بخواهم در نزدیک ترین زمان ممکن، جلسه ای را برای تعیین رهبری جدید برگزار کنند."
کمپل اضافه کرد:" طی هفته های گذشته، دولت ما تلاش کرد، فعالیت های خلاقانه ای را در زمینه ایجاد فرصت های شغلی، قدرتمندسازی اقتصاد و حمایت خانواده های مقیم استان بعمل آورد، اما ظاهرا ، این اقدامات همچنان در سایه قرار گرفته است. وقتی افکار عمومی بجای پرداختن به منافع بریتیش کلمبیا، صرفا حول و حوش یک فرد گردش نماید، دیگر ما اهداف اصلی خود را گم کرده ایم و این بدان معنی است که باید تغییری صورت بگیرد."

قرار است کمپل تا تعیین جانشین، به کار خود ادامه دهد.

از سوی دیگر رهبر حزب نئودمکرات بریتیش کلمبیا، به نمایندگی از مخالفین دولت، امروز با تجلیل از زحمات وی و خانواده اش و خدماتی که برای استان بعمل آورد، اقدام وی را صحیح و بموقع دانست.

وی افزود، با اینحال، حزب لیبرال، همچنان بر اجرای طرح HST ادامه خواهد داد.

+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۶ آبان۱۳۸۹ساعت   توسط امید  | 

کشف 10 مهاجر غیرقانونی، در بین کارکنان پارلمان بریتیش کلمبیا!

برای دیدن متن کامل خبر به ادامه ی مطلب مراجعه کنید


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه ۳ شهریور۱۳۸۹ساعت   توسط امید  | 

کشتی حامل 490 پناهجوی سریلانکایی ،در ونکوور پهلو گرفت

ایرانتو: 490 نفر مسافر کشتی سریلانکایی که متقاضی پناهندگی در کانادا هستند، برای یافتن احتمال وجود تروریست در بین آنها و با ارتباط موضوع با قاچاق انسان، مورد بازجویی قرار می گیرند.
وزیر امنیت عمومی که در بندر Esquimalt بریتیش کلمبیا بسر می برد، با اعلام این مطلب ، افزود:" کانادایی ها ، همواره از پناهچویان استقبال می کنند، اما ما باید مطمئن شویم، سیستم پذیرش مهاجر و پناهنده ما ، مورد سوء استفاده کلاهبرداران و تروریست ها قرار نگیرد."

مقامات کانادایی از سه ماه پیش و پس از اطلاع از حرکت کشتی مزبور به سمت این کشور، آن را زیر نظر داشتند و بسیاری معتقدند، سرنشینان آن از اعضای گروه ببرهای تامیل هستند که قبلا با دولت مرکزی سریلانکا، درگیر بودند.

دولت کانادا، در سال 2006، گروه ببرهای تامیل را در لیست سازمان های تروریستی افزوده است.

هم اکنون کارشناسان سرویس مرزی کانادا، مشغول انگشت نگاری و تشخیص هویت مسافران هستند و این کار ممکن است 72 ساعت، بطول انجامد.

وزیر امنیت عمومی همچنین گفت، ما ترجیح دادیم ، برای پرهیز از بروز اتفاقات ناگوار، تا رسیدن کشتی ، به آبهای کانادا، منتظر بمانیم و سپس در خصوص نحوه برخورد با موضوع تصمیم بگیریم.

کشتی 59 متری تایلندی صبحگاه امروز با اسکورت دو ناو جنگی کانادایی در یک بندر نظامی در ونکوور پهلو گرفت.

برخی از مسافران بدحال کشتی ، به بیمارستان های مختلف استان ، منتقل شدند.

گزارش ها همچنین حاکیست ، کمیسیونر عالی سریلانکا در کانادا با ابراز اطمینان، از قاچاق انسان توسط کشتی مذکور گفت، برخی از سرنشینان ، برای سوار شدن به کشتی ، حدود 50،000 دلار پرداخت کرده اند و این مبالغ توسط گروه تامیل، برای مبارزه با دولت، هزینه خواهد شد.

+ نوشته شده در  شنبه ۲۳ مرداد۱۳۸۹ساعت   توسط امید  | 

سارق مسلح 12 ساله دستگیر شد

در اتفاقی نادر در شهر ونکوور پسر بچه 12 ساله ای به جرم سرقت مسلحانه دستگیر شد .

این فرد که هنوز هویتش فاش نشده است درساعت 9 شب روز چهارشنبه بروی مردی 21 ساله اسلحه کشیده و از او خواسته بود تا موبایل و کیف پولش را به او دهد . اما مرد با زرنگی فرار کرده و مشخصات پسرک  را به پلیس داده بود و در کمتر از یک ساعت مظنون به همراه یکی از دوستانش دستگیر شد .

گرچه این پسر سابقه بازداشت شدن داشته اما به نظر می رسد این اولین مورد تهدید شهروندان ونکوور با اسلحه توسط فردی در این سن و سال باشد.

علیرغم کم سن وسال بودن این پسر در دادگاه باید حاضر شود و قطعا مدتی را در یکی از مراکز ویژه دولتی خواهد گذراند.

+ نوشته شده در  شنبه ۲۳ مرداد۱۳۸۹ساعت   توسط امید  | 

انتشار تصاویر آتش زدن پرچم کانادا در ونکوور

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۶ تیر۱۳۸۹ساعت   توسط امید  | 

محکومیت مأموران پلیس در مرگ مهاجر لهستانی در فرودگاه ونکوور

ایرانتو: سرانجام پس از گذشت نزدیک به سه سال از ماجرای مرگ " رابرت زیکنسکی" مهاجر لهستانی بر اثر اصابت تیزر در فرودگاه ونکوور، چهار مأمور پلیس در این حادثه مقصر شناخته شدند.
"توماس برایدوود" قاضی بازنشسته کانادایی ، روز گذشته، با انتشار یک گزارش جدید، ادعاهای پلیس در این رابطه را رد کرده، و آنان را به عکس العمل غیر لازم و بسیار تند، نسبت به حرکت های اعتراض امیز او متهم کرد.
زیکنسکی، مرد 40 ساله اهل لهستان، در اکتبر سال 2007، برای پیوستن به مادر خود که قبلا به کانادا مهاجرت کرده بود، وارد فرودگاه ونککور شد، اما بخاطر تأخیر در یافتن مادر خود از یک سو و طولانی بودن مدت پرواز و ترس از سفر هوایی، دچار خستگی و بی تابی گردیده و اقدام به پرت کردن اشیاء در اتاق انتظار فرودگاه کرد.

مأموران برای آرام کردن او، اقدام به استفاده از تیزر کردند که بفاصله یک ساعت، موجب مرگ او گردید.

در حالی که پلیس مدعی رفتار خشونت آمیز از سوی او بوده و او را متهم به مست بودن کرده بود، اما قاضی برایدوود، عکس العمل های وی را طبیعی دانسته و حمله همزمان چهار مأمور پلیس برای کنترل او را غیر ضروروی دانست.

ماجرای درگیری مأموران فرودگاه با زیکنسکی، بطور اتفاقی توسط یکی از مسافران فیلمبرداری و در اختیار رسانه ها قرار گرفت و اعتراض شدید مردم را در پی داشت.

دادستان بریتیش کلمبیا نیز از بازگشایی پرونده و بررسی مجدد آن خبر داد. تلاش مقامات قضایی کانادا برای تبرئه مأموران و مسکوت گذاشتن پرونده طی این مدت، با انتقاد افکار عمومی مواجه شده بود.

+ نوشته شده در  شنبه ۲۹ خرداد۱۳۸۹ساعت   توسط امید  | 

مخالفین تجمیع مالیات ها در بریتیش کلمبیا، به پیروزی نزدیک شدند

ایرانتو: شمار امضاکنندگان طومار مخالفت با طرح تجمیع مالیات های استانی و فدرال در بریتیش کلمبیا، به حد نصاب لازم برای درخواست برگزاری همه پرسی عمومی رسید.
ترتیب دهندگان حرکت اعتراضی به رهبری "بیل وندر زالم" نخست وزیر سابق محلی، موفق شدند ، به همین منظور موافقت 10درصد از واجدین شرایط شرکت در انتخابات را در 85 شهر و محله استان بدست بیاورند.

طرح تجمیع 7درصد مالیات استانی (PST) و 5درصد مالیات فدرال (GST) و تبدیل آن به مالیات 12درصدی HST با تصویب دولت لیبرال محلی، از اول ماه جولای(11 مرداد) در آن استان باجرا درآید. اما اگر معترضین ، تعداد طرفداران خود را به 15درصد برسانند، دولت و پارلمان، با چالش جدی در این زمینه مواجه شده و باید در مصوبه خود تجدید نظر کنند و یا موضوع را به رفراندوم بگذارند.

مشابه همین طرح پیش از این برای اجرا در استان انتاریو نیز به تصویب رسیده ، اما هیچ نوع حرکت اعتراض آمیز در آن ایالت دیده نشده است.

در صورت تجمیع مالیات های استانی و فدرال، بسیاری از کالاها و خدماتی که تنها مشمول 5 درصد مالیات فدرال بودند، از این پس با افزودن مالیات 12درصدی (برای بریتیش کلمبیا) و 13درصدی (برای انتاریو) ارائه خواهند شد.

دولت معتقد است، اگر چه چنین کاری موجب فشار مضاعف به خانواده ها و گران شدن بسیاری از اقلام از جمله بنزین، بلیط هواپیما و سینما و خدماتی نظیر آرایشگری، حسابداری و غیره می شود، اما در عوض، میزان مالیات پرداختی توسط تولیدکنندگان کاهش می یابد و آنان خواهند توانست کالاهای خود را ارزانتر به بازار ارائه کنند.

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۲ خرداد۱۳۸۹ساعت   توسط امید  | 

اعتراض به جمع آوری نمونه خون نوزادان در بریتیش کلمبیا

برای دیدن متن کامل خبر به ادامه ی مطلب مراجعه کنید


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه ۲۴ اردیبهشت۱۳۸۹ساعت   توسط امید  | 

بهای مسکن در تورنتو ، دوبرابر مونترآل و در ونکوور، دوبرابر تورنتو

ایرانتو: سازمان ملی فروش مسکن کانادا با انتشار گزارشی ،وضعیت بازار مسکن طی سه ماهه اول امسال را اعلام کرد.
برمبنای این گزارش، بهای مسکن در کل کشور، بطور متوسط 10 درصد افزایش داشته است. اما رشد قیمت در شهرهای تورنتو و ونکوور ، حتی تا دوبرابر این میزان بوده است.

مدیر شرکت مشاورین املاک Royal LePage در این زمینه گفت:" اطلاعات مربوط به وضعیت فروش مسکن ، طی دو سال گذشته ، نشان می دهد که هر شهری ، چگونه در مقابل بحران اقتصادی اخیر، از خود عکس العمل نشان می دهد. اما نوسان قیمت در شهرهای تورنتو و ونکوور هنگام کاهش یا افزایش عرضه ، غیرمعقول می شود."

تحقیقات Royal LePage نشان می دهد، متوسط بهای خانه یک طبقه مستقل (بنگلو) در تورنتو، طی سه ماهه اول میلادی، به 459،107 دلار رسیده، که 13.3درصد افزایش را نسبت به سال قبل نشان می دهد.

همچنین بهای متوسط یک خانه مستقل استاندارد دو طبقه با 13.2درصد افزایش، به 562،150 دلار رسیده و بالاخره بهای یک واحد آپارتمانی (کاندو) نیز با 10درصد افزایش به 317،579 دلار ارتقاء یافته است.

اما در ونکوور، هر واحد بنگلو، با 21.8 درصد افزایش به 906،045 دلار ، خانه دو طبقه با 19.2درصد رشد، به 987،500 دلار و آپارتمان کاندو،  با 15.7درصد رشد، به 470،000 دلار رسیده است.

این گزارش حاکیست، شهر مونترآل ، در مقایسه با دوشهر بزرگ دیگر کانادا، از وضعیت متعادل تری برخوردار بوده است و قیمت ها تغییر شدیدی را شاهد نبوده است.
متوسط بهای بنگلو در مونترآل با 7.2درصد رشد، به 249،172 دلار، دوطبقه با 7.6درصد رشد، به 355،109 دلار و آپارتمان کاندو با 7.6درصد رشد، به 222،244دلار رسید.

بنابراین بهای مسکن در تورنتو ، تقریبا دوبرابر مونترآل و بهای مسکن در ونکوور نیز ، دوبرابر تورنتو شده است !!

اضافه می شود، روند سیر صعودی بهای مسکن در کانادا ، در حالی همچنان ادامه می یابد که دولت و بانک ها ، اخیرا اقدامات و تمهیدات سختگیرانه ای را نسبت به اعطای وام مسکن و نحوه بازگشت اقساط بعمل آورده اند.

+ نوشته شده در  شنبه ۲۱ فروردین۱۳۸۹ساعت   توسط امید  | 

استاد دانشگاه بریتیش کلمبیا ، نامزد مشاور رئیس جمهور آمریکا

یک استاد فیزیک دانشگاه بریتیش کلمبیا درکانادا، برای مقام مشاور باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده در کاخ سفید نامزد شده است.

سی بی سی، تلویزیون دولتی کانادا روز سه شنبه ٢٣ مارس گزارش داد رئیس جمهوری ایالات متحده، پروفسور کارل ویمان، استاد دانشگاه بریتیش کلمبیا را در مقام معاون مدیر علوم در«دفتر سیاست علوم و فن آوری» درکاخ سفید نامزد کرده است.

این استاد کانادایی دانشگاه بریتیش کلمبیا ثابت کرد که نظریه انشتین که نوع خاصی از ماده تغلیظ شده موسوم به Bose-Einstein  است، وجود دارد.

پروفسور ویمان درپی این کشف، جایزه نوبل فیزیک سال ٢٠٠١ را دریافت کرد. وی همچنین در سال ٢٠٠٤ به درجه «استاد سال» ایالات متحده نائل شد.

آقای ویمان که استاد دانشگاه های بریتیش کلمبیا درکانادا و دانشگاه کلورادو در ایالات متحده است، مدیریت برنامه هایی به هدف متحول کردن تدریس علوم دردبیرستان ها را به عهده دارد.

استفن توپه، رئیس دانشگاه بریتیش کلمبیا به تلویزیون دولتی کانادا گفته است نامزدی آقای ویمان از سوی اقای اوباما برای مقام دفتر علوم و فن آوری کاخ سفید تعجب آورنیست، زیرا فعالیت های سه سال گذشته وی دراین دانشگاه، توجه بین المللی را به خود جلب کرده است.

تلویزیون دولتی کانادا گزارش داده است پیشنهاد ١٢ میلیون دلاری سال ٢٠٠٦ برای سرمایه گذاری تحقیقاتی در آموزش علوم، علاقه و توجه دکتر ویمان را به این دانشگاه جلب کرد.

براساس این گزارش، اگر انتصاب دکتر ویمان در این مقام در کاخ سفید مورد تائید سنای ایالات متحده قرار بگیرد، وی از دانشگاه بریتیش کلمبیای کانادا مرخصی بدون حقوق خواهد گرفت.

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۵ فروردین۱۳۸۹ساعت   توسط امید  | 

تعطیلات مدارس ونکوور در سال آینده، 10 روز بیشتر می شود

ایرانتو: هیأت مدیره مدارس ونکوور در نظر دارد، به منظور صرفه جویی در هزینه های آموزشی، تعطیلات کلیه مدارس ابتدایی و ثانویه را ، به مدت 10 روز افزایش دهد.
این تعطیلات در انتهای برخی هفته ها و یا تعطیلات بهاره اعمال خواهد شد.

اگر این طرح مورد تصویب قرار گیرد، مدارس مجبور خواهند شد برای جبران عقب ماندگی مربوطه، مدت حضور روزانه دانش آموزان را در روزهای دیگر، بیشتر کنند.

خانم "پتی باچوز" رییس هیأت مدیره گفت ، عکس العمل های متفاوتی از سوی والدین در این زمینه دریافت کرده ایم ، اما به یک توافق جمعی دست نیافته ایم.

در عین حال، اتحادیه آموزگاران ، با استقبال از این طرح که منجر به صرفه جویی 1 میلیون دلاری می شود، اظهار امیدواری کرد که هیأت مجبور به تعدیل نیروهای آموزشی نگردد.

خانم پاچوز افزود، هیأت مجبور به کاهش هزینه های خود در حد 17 میلیون دلار است تا بتواند در بودجه سال تحصیلی 11-2010 تعادل ایجاد کند.

+ نوشته شده در  جمعه ۱۴ اسفند۱۳۸۸ساعت   توسط امید  | 

900 میلیون دلار برای تأمین امنیت بازی‌های المپیک ونکوور

برای دیدن متن کامل خبر به ادامه ی مطلب مراجعه کنید


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه ۳ اسفند۱۳۸۸ساعت   توسط امید  | 

دردسرهای گرمی هوا ادامه دارد؛ 20،000 بلیط مسابقات المپیک، بازگردانده شد

ایرانتو: در پی بارش باران در کوهستان Cyprees ونکوور، محل برگزاری مسابقات اسکی و Snow boarding، مسئولان برگزاری المپیک، بیش از 20،000 بلیط فروخته شده را لغو کردند.
این اقدام به دنبال شسته شدن دامنه کوه و عدم امکان استقرار تماشاگران در محل برگزاری مسابقات انجام می شود.

با اینوجود گفته می شود، مسابقات طبق برنامه انجام خواهد شد.

تاکنون 28،000 بلیط در این دوره لغو شده که در مجموع، 1.5 میلیون دلار از درآمد کمیته کم می کند. ( هر بلیط بین 50 تا 65 دلار به فروش رفته است).

مسئولان برگزاری مسابقات انتظار دارند دست کم 250 میلیون دلار از محل فروش بلیط ، درآمد کسب کنند.

مدیر فروش بلیط المپیک ونکوور با ابراز تأسف از چنین پیش آمدی گفت، در سال 1998 و در جریان برگزاری المپیک زمستانی ژاپن 59،000 و در المپیک 1988 کلگری کانادا نیز 130،000 بلیط پس داده شد.

گفته می شود ، بارش اخیر باران، تأثیر فنی در برگزاری مسابقات نخواهد داشت.

از سوی دیگر "استفن کولبرت"، کمدین مشهور آمریکایی در برنامه شبانگاهی خود، با تمسخر وضعیت آب و هوایی ونکوور گفت:" به کمیته بین المللی المپیک پیشنهاد می کنیم، از این پس ، در فرم تقاضای کشورها برای برگزاری المپیک زمستانی ، یک بند جدید اضافه کند مبنی بر اینکه ، آیا در شهر مورد نظر شما برف وجود دارد یا خیر؟!"

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۲۹ بهمن۱۳۸۸ساعت   توسط امید  | 

گران ترین مسکن دنیا در ونکوور کانادا

برای دیدن متن کامل خبر به ادامه ی مطلب مراجعه کنید


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه ۹ بهمن۱۳۸۸ساعت   توسط امید  | 

سگ خانواده ، پسر 11 ساله را از حمله گربه وحشی نجات داد

ایرانتو: یک سگ در شهر " بوستون بار" بریتیش کلمبیا، بخاطر دفاع از پسر 11 ساله خانواده و حفظ او در مقابل حمله گربه وحشی، مورد تشویق قرار گرفت.
به گفته پلیس، پسر مذکور، حدود ساعت 5 بعدازظهر، مشغول جمع آوری شاخه های خشک ، برای روشن کردن آتش در حیاط پشتی منزلشان بود که ناگهان با حمله یک گربه وحشی مواجه شد.

اما قبل از اینکه گربه بتواند خود را به پسر برساند، با حمله سگ او مواجه شد.

وقتی که مأموران پلیس خود را به محل حادثه رساندند، گربه در حال گاز گرفتن گردن سگ بود که بلافاصله با شلیک گلوله آنان ، کشته می شود.

در این حادثه سگ مذکور جراحت کوچکی برداشت.

شهر بوستون بار بین شهرهای ونکوور و کملوپس قرار دارد.

+ نوشته شده در  دوشنبه ۱۴ دی۱۳۸۸ساعت   توسط امید  | 

ارکستر سمفونی ونکوور، از ضبط قبلی آهنگ افتتاحیه المپیک، خودداری کرد

ایرانتو: اکستر سمفونی ونکوور درخواست مسئولین برگزاری المپیک زمستانی 2010، مبنی بر ضبط قبلی آهنگ افتتاحیه را رد کرد.
"برامول تووی" رهبر اکستر در گفت و گو با روزنامه گلوب اند میل با اعلام این مطلب افزود:" کمیته برگزاری المپیک موسوم به VANOC در نظر داشت، نوار ضبط شده را ، روز 12 فوریه، همزمان با اجرای زنده آن توسط نوازندگان، از تلویزیون پخش کند. اما من اینکار را نوعی تقلب و بی احترامی به تماشاگران می دانم."

وی چنین اقدامی را معادل ماجرای دوپینگ ، "بن جانسون" دونده مشهور کانادایی ، در جریان المپیک 1988، دانست که مجبور به بازگرداندن مدال طلای 100 متر خود شد.

برای دیدن متن کامل خبر به ادامه ی مطلب مراجعه کنید


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه ۲۹ آذر۱۳۸۸ساعت   توسط امید  | 

مالیات املاک در ونکوور، 2.26 درصد افزایش یافت

ایرانتو: شورای شهر ونکوور ، از سال 2010، میزان مالیات بر املاک شهر را 2.26 درصد افزایش داد.
این تصمیم به عنوان بخشی از تأمین کسری 61 میلیون دلاری بودجه شهرداری اتخاذ شده است. اوایل همین سال نیز شهرداری، 60 نفر از کارکنان خود را تعدیل کرده و خدمات خود را به ارزش 33 میلیون دلار کاهش داد. اما آنان می بایست برای 28 میلیون دلار کسری باقیمانده از یک میلیارد دلار بودجه سالانه شهرداری، برنامه ای را باجرا می گذاشتند.
اعضای شورای شهر، کم بودن درآمد شهرداری از محل صدور پروانه های ساخت و مالیات بر املاک را که بر اثر بحران اقتصادی بوجود آمده، دلیل کسری بودجه عنوان کرده اند.

تعطیلی Bloedel Conservatory و پارک کودکان استنلی، از دیگر برنامه های ترمیم کسری بوده است.

در حالی شهرداری ونکوور از کسری بودجه رنج می برد که بسیاری از مردم، برگزاری المپیک زمستانی در این شهر را دلیل اصلی بهم خوردن سیستم اقتصادی شهر در وضعیت فعلی می دانند.

ونکوور به همراه انتاریو، از تابستان سال آینده، شاهد تجمیع مالیات های استانی و فدرال خواهد شد که گفته می شود، قدرت خرید مردم را بشدت تحت تأثیر قرار خواهد داد. کاری که گروه های مختلف مردمی درا ین شهر، بارها علیه آن به تظاهرات پرداختند.

+ نوشته شده در  شنبه ۲۸ آذر۱۳۸۸ساعت   توسط امید  | 

سرمای استخوان سوز در استان های غربی کانادا

ایرانتو: سازمان هواشناسی کانادا با انتشار اطلاعیه ای از از ورود یک جبهه هوای بسیار سرد و خطرناک به سمت استان های آلبرتا، منیتوبا و ساسکچوان و مناطقی از شمال انتاریو خبر داد.
در این اطلاعیه دمای هوا تا 50 درجه زیر صفر اعلام شده که در چنین هوایی، پوست انسان به فاصله 5 دقیقه یخ می بندد.

در دو شهر اصلی آلبرتا، یعنی ادمونتون و کلگری، پلیس و نیروهای امداد ، بی خانمان ها به خوابگاه های عمومی ، منتقل می کنند..

در ادمونتون، برخی از کلیساها نیز با اختصاص فضایی به همین منظور، حدود 700 تخت خواب را آماده کرده اند.

بقیه در ادامه ی مطلب >>>


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه ۲۲ آذر۱۳۸۸ساعت   توسط امید  | 

تلاش دولت فدرال برای تجمیع مالیات های استانی و فدرال در انتاریو و بریتیش کلمبیا

ایرانتو: دولت محافظه کار ، لایحه ای را تقدیم پارلمان کرده است که تا بر اساس آن ، در مورد طرح جدید دولت های محلی انتاریو و بریتیش کلمبیا، در خصوص تجمیع مالیات های استانیGST و فدرال PST ، رأی گیری شود.
در صورتیکه این لایحه ، با شکست مواجه شود، دولت های مذکور، امکان اجرای مالیات های جدید HST را نخواهند داشت.

محافظه کاران که از طرح تجمیع حمایت می کنند، در صدد تصویب لایحه ، طی تعطیلات ژانویه هستند، بنابراین اگر پارلمان از اکثریت لازم برای مقابله با آن برخوردار نشود، به منزله دستیابی دولت ، به خواسته خود خواهد بود.

به این ترتیب، حزب لیبرال فدرال، که علاقه ای به حمایت از طرح های محافظه کاران ندارد، در وضعیت بغرنجی قرار خواهد گرفت. از یک سو هر دو دولت محلی انتاریو و بریتیش کلمبیا، لیبرال هستند و مخالفت با لایحه ، می تواند حمایت آن دو ایالت را دچار مشکل کند و از سوی دیگر، آنان را رو در روی نئودمکرات ها قرار می دهد.

هر دو دولت انتاریو و بریتیش کلمبیا، در نظر دارند ، با تجمیع مالیات های دریافتی از مردم برای کالا و خدمات را تجمیع کرده و به رقم 12 درصد در بریتیش کلمبیا و 13درصد در انتاریو برسانند.

دو ایالت مذکور و همچنین دولت فدرال معتقدند، چنین کاری ، موجب کاهش مالیات پرداختی مشاغل تجاری و ایجاد فرصت های شغلی جدید می شود. اما بسیاری از مردم ، معتقدند، با اجرای طرح جدید، فشار سنگین اقتصادی بردوش اقشار کم درآمد وارد خواهد آمد، چرا که مالیات بسیاری از کالاهایی که تاکنون ، تنها 5 یا 8 درصد مالیات بوده ، به یکباره به 12 تا 13 درصد افزایش می یابد.
استانهای نووا اسکوشیا، نیوبرانزویک و نیوفانلند ، پیش از این ، چنین طرحی را باجرا درآورده اند.

+ نوشته شده در  شنبه ۷ آذر۱۳۸۸ساعت   توسط امید  | 

اشک و اندوه ورزشکاران پرش با اسکی از رأی دادگاه تجدید نظر بریتیش کلمبیا

ایرانتو: سه قاضی دادگاه تجدید نظر بریتیش کلمبیا، رأی دادگاه قبلی مبنی بر وارد نبودن اعتراض ورزشکاران زن ، نسبت به حذف مسابقات پرش با اسکی از بازیهای المپیک 2010 ونکوور را تأیید کردند.
کمیته بین المللی المپیک، بدلیل نرسیدن شرکت کنندگان این رشته به حد نصاب لازم، آن را از برنامه مسابقات کنار گذاشت ، اما مسابقات پرش با اسکی مردان به قوت خود باقی ماند.

زنان معترض که معتقدند، چنین تصمیمی، نوعی نابرابری جنسی و نقض حقوق اولیه آنان محسوب می شود، ماه ها برای تجدید نظر در این زمینه ، به مبارزه پرداخته بودند.
بدین ترتیب ، تصمیم دادگاه تجدید نظر ، آخرین امید 14 ورزشکار برتر این رشته از کانادا و آمریکا را نقش بر آب کرد و زنان با اشک و اندوه ، سالن دادرسی را ترک گفتند.

ورزشکاران معترض بر این باورند که اگر قرار به حذف مسابقات پرش اسکی زنان باشد، برای حفظ برابری حقوق زن و مرد، بازیهای مردان نیز باید لغو گردد.

کمیته المپیک ونکوور که مدتهاست زیر تیغ حملات زنان قرار گرفته اعلام کرد، هیچگونه نقشی در سیاستگذاری های مسابقات ندارد و کمیته بین المللی المپیک رأسا در این زمینه تصمیم می گیرد.

کمیته بین المللی المپیک اظهار امیدواری کرد، این رشته در بازیهای نوجوانان سال 2012 ، وارد جدول مسابقات گردد.

+ نوشته شده در  دوشنبه ۲۵ آبان۱۳۸۸ساعت   توسط امید  | 

بجای انتاریو ، در خیابان های ونکوور سکته قلبی کنید! (دوشنبه ۰۹ نوامبر ۲۰۰۹ )

ایرانتو: اگر دچار نارسایی قلبی شوید و نیاز به انجام CPR توسط یک رهگذر داشته باشید، بهتر است بجای شهرهای انتاریو ، در ونکوور باشید.
برای اینکه در در این استان از جمله در تورنتو و اتاوا،  تعداد کمی از مردم آمادگی کمک به بیماران قلبی را تا رسیدن مأموران اورژانس دارند.
تحقیقات انجام شده در بیمارستان سنت میشل نشان می دهد ، فقط یک سوم ساکنین انتاریو به امور CPR یا کمک های اولیه آشنا هستند ، اما این رقم برای ونکوور 45 درصد و سیاتل 55 درصد (یعنی از هر 5 نفر ، 4 نفر) است.
مردم می گویند ، آنها به این جهت کمک نمی کنند که یا با CPR آشنا نیستند و یا می ترسند به بیمار آسیب برسانند.

برای دیدن کامل مطلب به ادامه ی مطلب مراجعه کنید


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه ۲۰ آبان۱۳۸۸ساعت   توسط امید  | 

دختر هشت ساله ایرانی متولد ونکوور، بازیگر هالیوود

بازيگر خردسال ايرانی فيلم “يتيم”(Orphan) در 6 مارس 2001 از پدری ايرانی( نوروز )و مادری اسکاتلندی (Anne-Marie) در ونکوور بدنیا آمد.
"آريانا مهندس(Engineer)" که یک بردار بزرگتر به نام کامران نیز دارد، در اين فيلم نقش يک دختر کم شنوا (Max ) را بازی مي کند.
وی در زندگی حقيقی هم کم شنواست و آشنا به زبان اشاره است.
آريانا به وسيله برندا کمپل، که همسايه آنها در ونکوور است،  برای فيلم “يتيم ” استعداد يابی شد

عوامل فيلم مدتها به دنبال دختری خردسال بوری که به زبان اشاره آشنا باشد مي گشتند. برندا، آريانا را هنگامی که با زبان اشاره با مادر ناشنوای خود صحبت مي کرد ديد و او را به عوامل سازنده فيلم پيشنهاد کرد

فيلم محصول سال 2009 با رده بندی +13 (کانادا) و در ژانر درام-ترسناک است و در کانادا در 29 جولای 2009 به روی پرده رفت.
داستان فیلم مربوط به خانواده ای می شود که پس از پذیرش یک دختر به عنوان فرزند، ماجراهای وحشتناکی برای آنان پیش می آید.
آریانا، همچنین در یک کلیپ تبلیغاتی برای المپیک زمستانی 2010 ونکوور نقش ایفا کرده است.

+ نوشته شده در  دوشنبه ۱۸ آبان۱۳۸۸ساعت   توسط امید  | 

ورود مشعل المپیک زمستانی 2010 به کانادا

ایرانتو: مشعل بازیهای زمستانی 2010 که قرار است در ونکوور کانادا برگزار شود ، صبح امروز، وارد شهر ویکتوریا، مرکز ایالت بریتیش کلمبیا شد.
در مراسمی که با حضور استفن هارپر نخست وزیر و مسئولین محلی در ساختمان پارلمان بریتیش کلمبیا برگزار شد، از مشعل بازیها که ابتدا توسط گروهی از بومیان اولیه در ساحل غربی گردانده شده بود، استقبال شد.

در این مراسم حاضرین به احترام "جک پول" رییس سابق المپیک ونکوور یک دقیقه سکوت کردند. وی تلاش زیادی برای میزبانی ونکوور برای این بازیها بعمل آورد اما چند روز قبل از رسیدن مشعل درگذشت.

در حاشیه برگزاری مراسم ورود مشعل که با یک ساعت تأخیر، توسط هواپیمای ارتش کانادا از یونان منتقل گردید، ده ها تن از مخالفین برگزاری المپیک دست به تظاهرات زدند.

اضافه می شود، از امروز، 12،000 ورزشکار، مشعل مذکور را در سرتاسر کانادا به نمایش خواهند گذارد. این برنامه 106 روز به طول خواهد انجامید و حاملان، مسیر 45،000 کیلومتری را به همین منظور طی خواهند کرد تا سرانجام، در روز 12 فوریه سال آینده میلادی ( 23 بهمن 88)، المپیک زمستانی بطور رسمی آغاز گردد.

تصاویر مربوط به مراسم تحویل مشعل در یونان

+ نوشته شده در  شنبه ۹ آبان۱۳۸۸ساعت   توسط امید  | 

وقتی فرزند نماینده پارلمان بریتیش کلمبیا، مادرش را شرمنده می کند!

ایرانتو: پسر 22 ساله یک نماینده زن پارلمان بریتیش کلمبیا، از شهر Kamloops در روز جشن فارغ التحصیلی دانشگاه، با یک حرکت ناخوشایند در مقابل جمع مهمانان، باعث شرمندگی مادرش شد.
ماجرا زمانی اتفاق افتاد که " جیمز مک لاود" در مراسمی که در دانشگاه تامسون ریورز برگزار شد، لباس فرم فارغ التحصیلی خود را بالا برده با پشت کردن به مدعوین و مسئولان دانشگاه، باسن عریان خود را به آنان نشان داد!
خانم "کتی مک لاود" گفت، از شنیدن این موضوع شوکه شده و با وی نه به عنوان یک نماینده بلکه یک مادر، برخورد کرد.
پسر او هم اظهار داشت که یک آن، دچار هیجان و جوگرفتگی شده و قصد اهانت به کسی را نداشته است.
به گفته مسئولان ،چنین رویدادی در دانشگاه بی سابقه بوده است.

+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۲ مهر۱۳۸۸ساعت   توسط امید  | 

دادگاه عالی بریتیش کلمبیا، اتهام داشتن چند همسر را رد کرد

ایرانتو: دادگاه عالی بریتیش کلمبیا، پرونده شکایت از دو رهبر مذهبی را به دلیل ازدواج مجدد ، مختومه اعلام کرد.
وینستون بلک مور و جیمز اولر، اوایل سال جاری ، به جرم ازدواج مجدد، بازداشت شده بودند.
این دو نفر از رهبران کلیسای بنیادگرا در شهر بانتیفول بریتیش کلمبیا هستند.
در جلسه روز چهارشنبه قاضی عالی بریتیش کلمبیا، گفت، دادستان کل ایالتی از اختیار لازم برای پیگرد دوباره آنان برخوردار نیست.
وکلای آنان معتقدند، دادستان به دنبال یافتن بهانه ای برای وارد کردن اتهام به آنان ، بدنبال شکست مرحله اول دادرسی بوده است.
دادستان معتقد است، بلک مور دست کم 19 و اولر 3 زن قانونی دارد.
در عین حال بلک مور ، به داشتن بیش از یک زن اعتراف کرده است.
با اینکه پلیس تحقیقاتی را پیرامون موضوع چند همسری در شهر بانتیفول بعمل آورده، اما دادستان نگران ان است که مقابله با این موضوع ، ناقض حقوق و آزادی های فردی باشد.
در سال 2005، پلیس آخرین تحقیقات خود را بعمل آورد و دو سال بعد از آن به شکست اتهامات وارده اعتراف کرد.
مطابق مقررات کانادا، ارتباط همزمان با چند زن از طریق ازدواج ممنوع است.

 * تصویر: وینستون بلک مور، به اتفاق شش تن از دختران خود و نوه ها

+ نوشته شده در  جمعه ۳ مهر۱۳۸۸ساعت   توسط امید  | 

گشایش سایت اطلاع رسانی مهاجران و تازه واردان در بریتیش کلمبیا

ایرانتو: وزیر آموزش عالی و بازار کار ایالت بریتیش کلمبیا از راه اندازی پرتال جدید اطلاع رسانی برای متقاضیان مهاجرت و تازه واردین خبر داد. سایت "به بی سی خوش آمدید " به عنوان یک پایگاه منحصر بفرد از نوع خود، اطلاعات جامعی را درباره پروسه مهاجرت و همچنین نیازمندیهای اولیه تازه واردین ، از جمله معرفی مسئولان و بخش های خدماتی در آن استان ارائه می کند.
وی اظهار امیدواری کرد، تازه واردین بتوانند حتی قبل از ورود به کانادا از طریق آن سایت اطلاعات مورد نیاز خود را کسب کنند.
در این سایت بخش هایی نظیر ملاقات بخش های مسئول با تازه واردین در فرودگاه و ارائه راهنمایی های اولیه، یادگیری زبان، یافتن شغل و تهیه نیازمندیهای آنها پیش بینی شده است.   
سایت جدید مهاجرتی بریتیش کلمبیا علاوه بر انگلیسی و فرانسه، مطالبی را به زبان های پنجابی، چینی و کره ای درج کرده است.
دیدن سایت" به بریتیش کلمبیا خوش آمدید "
نظیر چنین سایتی ، منتها در ابعاد وسیع تر ، از چند سال پیش ،به نشانی در ایالت انتاریو راه اندازی شده  است.
اضافه می شود، ارائه اطلاعات به متقاضیان مهاجرت و تازه واردین در اینگونه سایت ها ، بدلیل عدم آشنایی دست اندرکاران آنها با شیوه زندگی ، فرهنگ و مقررات سایر کشورها، صرفا بصورت دیتا و انبوه انجام می شود ، که مطالعه و استفاده از آنها برای یک غیر انگلیسی زبان بسیار دشوار است.
به همین دلیل سایت مذکور در انتاریو ، برغم فعالیت چندین ساله و کادر قوی و پر تعداد ، نتوانسته است موفقیتی در زمینه جذب مهاجران و تازه واردان بدست آورد.
کارشناسان معتقدند، تازه واردان برای جذب آسانتر در محیط جدید، نیازمند اطلاعات مقایسه ای بین زادگاه خود و مقصد مهاجرتی هستند نه اطلاعات خام.


+ نوشته شده در  سه شنبه ۳۱ شهریور۱۳۸۸ساعت   توسط امید  | 

زنان خياباني، با نحوه مواجهه با خبرنگاران در المپيك ونكوور، آشنا مي شوند (2009/05/21)

ايرانتو: زنان شاغل در امر تجارت جنسي در ونكوور، بايد با حقوق خود ، هنگام قرار گرفتن در مقابل دوربين و گزارشگرها ، در طول برگزاري المپيك زمستاني ونكوور آشنا شوند.
"انجمن آموزش و مشاوره زنان خياباني" كه در بخش شرقي مركز شهر ونكوور واقع شده، با اعلام اين مطلب افزود، به همين منظور، دوره اي را در ماه نوامبر برگزار خواهد كرد.
Kerry Porth سخنگوي انجمن در اين زمينه گفت:" ما ما فقط مي خواهيم اعضاي انجمن، در هنگام مواجهه با خبرنگاران ، احساس امنيت كنند و نمي خواهيم خود را همانند حيوانات باغ وحش بدانند.
ما همچنين به آنان يادآور خواهيم شد كه رسانه ها حق دارند در صورت تمايل، از فعاليت خياباني آنان عكس و فيلم تهيه كنند.
مشابه چنين برنامه آموزشي، از سوي انجمن مذكور، در ماه دسامبر سال ۲۰۰۷ و در جريان محاكمه "رابرت پيكتون" ، برگزار گرديد.
پيكتون ، يك مزرعه دار ۵۸ ساله بود كه به تنهايي ۶ زن خياباني را بقتل رسانده بود.
يكي از زنان شاغل در اين زمينه گفتدر طول برگزاري آن محاكمه، روزانه دست كم نه خبرنگار با او مصاحبه مي كردند. آنان به عنوان مثال مي پرسيدند ، آيا احساس امنيت مي كني؟ آيا دوستان تو مرده اند؟ آيا مواد مصرف مي كني؟ و سپس تشكر كرده و با او خداحافظي مي كردند.
+ نوشته شده در  پنجشنبه ۳۱ اردیبهشت۱۳۸۸ساعت   توسط امید  | 

برنامه آتش بازی و جشن روز ویکتوریا در سراسر کانادا (2009/05/17)

ایرانتو: با اینکه اداره هواشناسی برای روز ویکتوریا، هوایی بارانی و نسبتا سرد را پیش بینی کرده، اما مردم تورنتو امسال نیز در سه مرکز تعیین شده ، در برنامه های آتش بازی و نور افشانی شرکت می کنند.
بزرگترین اجتماع مردم که به صورت رایگان برگزار می شود در ساحل Ashbridge Bay واقع در جنوب شرقی تورنتو ، انتهای خیابان Coxwell خواهد بود و همگان می توانند لوازم آتش بازی را با خود بیاورند، از ساعت 21:45 نیز آتش بازی اصلی توسط برگزارکنندگان مراسم انجام می شود.ضمنا به دلیل سردی هوا ، حتما با خود لباس گرم ، زیرانداز یا صندلی های تاشو و امکانات خورد و خوراک گرم نیز ببرید.
نظیر چنین برنامه ای در شهربازی تورنتو (Wonderland) و مرکز خانوادگی (Ontario Place) برگزار می شود که در مورد دوم ، آتش بازی در دو نوبت بکشنبه شب و دوشنبه شب انجام می شود که باید برای شرکت در برنامه ، ورودیه پرداخت نمایید.
کودکان در طی روزهای گذشته سرگرم خرید مواد آتش بازی بودند.
از دیدگاه مردم کانادا ، روز ویکتوریا ، آغاز غیر رسمی تابستان است و مردم مطابق سنت مرسوم، برای اولین بار ، بساط کباب و باربی کیو را در منازل یا پارک ها راه می اندازند. البته هوای 11 درجه (و هنگام شب 3 درجه ) شباهتی به تابستان ندارد! این در حالیستکه، مطابق تقویم ، اول تیرماه یا 21 جون، اول تابستان رسمی است.
جدول تعطیلی مراکز:
ادارات، بانک ها، کتابخانه ها، پست و اکثر مراکز خرید و سوپرمارکت ها بسته هستند و سیستم اتوبوسرانی و مترو هم در حالت روزهای تعطیل خواهد بود.
البته فروشگاه های خیابان یانگ در ناحیه مرکز شهر بر روی خریداران باز خواهد بود. مرکز خرید وان و برخی فروشگاه های مترو (دامینیون سابق) باز خواهد بود.
با توجه به آغاز فصل کشت گل و گیاه ، این بخش از بعضی فروشگاه ها هم به روی علاقمندان باز است.
اضافه می شود ، این روز برای اولین بار در سال 1854 و به مناسبت تولد ویکتوریا ،ملکه انگلیس در کانادا جشن گرفته شد و از آن زمان تاکنون ، به همین مناسبت و همچنین گرامیداشت تولد شاهان و ملکه های بعدی جشن گرفته می شود و فقط در این کشور ، جزو تعطیلات رسمی است.
+ نوشته شده در  دوشنبه ۲۸ اردیبهشت۱۳۸۸ساعت   توسط امید  | 

نا امن ترین شهرهای کانادا بر مبنای آخرین مطالعه انجام شده توسط مجله "مک کلینز"

10شهر نا امن کانادا به شرح زیرند:
1. Regina
 Saskatoon.2
Winnipeg.3
 Prince George.4
Edmonton.5
New Westminster.6
Chilliwack.7
Victoria.8
Vancouver.9
Halifax.10
جایگاه و رتبه شهرهای دیگر انتاریو:
15.Thunder Bay
Toronto.26
Sudbury.35
 Chatham.36
Windsor.37
Peterborough.43
 Barrie.47
Sarnia.55
Ottawa.57
Woodstock.58
Niagara Region.59
 Waterloo Region.71
Peel Region.72
York Region.93
Caledon.100

شهر رجینا در ایالت ساسکاچوان، در همه بخش های جرائم، رتبه اول را داشته است اما رتبه ایالت ساسکاچوان دوم است.
جالب اینکه هر 9 شهر ابتدایی جدول در یک نکته با هم مشترک هستند و آن اینکه متعلق به ایالت های غربی کشور بوده که 4 موردشان در بریتیش کلمبیا قرار دارد.
تنها رتبه دهم به یکی از شهر های شرقی اختصاص یافته که مربوط به هالیفاکس است.
مونترال یکی دیگر از شهرهای امن کشور است که در رتبه نوزدهم قرار گرفته است.
حال چه مسائلی شهرهای مذکور را در لیست بدترین ها قرار داده؟
وینی پگ دارای بیشترین سرقت خودرو است که میزان آن 334 درصد بیشتر از متوسط کشوریست. دزدی در ساسکاتون، وینی پگ و رجینا ، 200 درصد بیشتر است . چیل واک، ویکتوریا و رجینا نیز 100 درصد بیشتر از متوسط کشوری، رجینا و ساسکاتون به سمت افزایش حملات خطرناک فردی از جمله جرائم جنسی حرکت می کنند. ( شهر آرتاباسکا در کبک که در بین مونترال و کبک سیتی قرار دارد ، در سال 2006 به عنوان شهر قتا و جنایت کانادا مشهور بود که در رتبه بندی جدید ، بیست و یکم است.)
اما شهرک کالدون در انتاریو و در غرب تورنتو با جمعیتی بالغ بر 71،000 هزار نفر، امن ترین شهر کانادا با رتبه 100 است.
در این شهر هیچگونه جرم و جنایت و سرقتی طی سال 2006 گزارش نشده و گفته می شود مردم با احترام متقابل به یکدیگر زندگی می کنند و هیچ دری قفل نمی شود و کودکان و زنان نیز در امنیت کامل زندگی می کنند.

و اما درباره امنیت تورنتو که خواهان زیاد داره :

تورنتو می تواند بعضی وقت ها مکانی ترسناک باشد، با برخی شهروندان مشکل ساز، بی خانمانی ، فقر و داستان های غم انگیزی از تیراندازی ها و حوادث ناگوار.
با خواندن چنان گزارش هایی ممکن است تصور کنید تورنتو یکی از خطرناکترین مناطق کانادا برای زندگی باشد. اما بر مبنای آخرین مطالعه انجام شده توسط مجله "مک کلینز"، چنین دیدگاهی اشتباه است.
محققین در این گزارش مواد مختلف جرم در در شهرهایی با جمعیت بالای 50،000 نفر مورد بررسی قرار دادند ، نظیر جنایت های مربوط به گروه های گنگ، جرائم مسلحانه و سایر موارد.
تورنتو در هیچیک از موضوعات در رتبه بالا قرار نگرفته بلکه در مجموع، در رتبه 26 نسبت به کل شهرهای کانادا بوده است.

منبع : iranto.ca
+ نوشته شده در  جمعه ۲۵ اردیبهشت۱۳۸۸ساعت   توسط امید  | 

ليبرال ها براي سومين بار، قدرت را در بريتيش كلمبيا به دست گرفتند (2009/05/13)

گوردن كمپل، رهبر حزب ليبرال بريتيش كلمبيا
كارول جيمز، رهبر حزب نئودمكرات بريتيش كلمبيا
 

ايرانتو: "گوردن كمپل" رهبر حزب ليبرال بريتيش كلمبيا، بار ديگر به عنوان نخست وزير ايالتي برگزيده شد.
بر اساس آخرين گزارش ها ، رقابت شانه به شانه احزاب ليبرال و نئودمكرات ، سرانجام با پيروزي ليبرال ها به پايان رسيد و آنان توانستند دولت اكثريت را در يكي از بزرگترين استان ها كانادا تشكيل دهند.
از تعداد ۸۵ كرسي پارلمان، ليبرال ها ۴۹ و نئودمكرات ها ۳۶ كرسي را از آن خود كردند ،كه براي تشكيل دولت اكثريت، ۴۳ كرسي نيز كافي بود.
حزب سبز ، رقيب ديگر انتخاباتي آنها ، نتوانست نامزدي را به پارلمان بفرستد.
هر دو حزب ليبرال و نئودمكرات تقريبا از پيروزي خود مطمئن بودند. آنان دست كم ۱۰،۰۰۰ نيروي داوطلب را مامور تماس تلفني و خانه به خانه با طرفداران خود كرده بودند تا آنان را به شركت در انتخابات تشويق كنند.
يكي از مهمتريت مسئوليت هاي دولت جديد ، علاوه بر هدايت استان در دوران بحران اقتصادي، برگزاري شايسته المپيك زمستاني ونكوور است كه تنها ۸ ماه به آغاز آن باقي مانده است.
اضافه مي شود از حدود ۲ ميليون افراد واجد شرايط، تنها ۱.۲ ميليون نفر در انتخابات شركت كردند.
هم اكنون، در حالي دولت فدرال كانادا در دست محافظه كاران است كه در سه ايالت اصلي انتاريو، كبك و بريتيش كلمبيا، ليبرال ها حاكم هستند.

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۲۳ اردیبهشت۱۳۸۸ساعت   توسط امید  | 

مطالب قدیمی‌تر