کانادا سرزمین فرصت ها

CANADA LAND OF OPPORTUNITIES

یک پنجم دانش آموزان کانادایی، در دبیرستان، ترک تحصیل می کنند

برای دیدن متن کامل خبر به ادامه ی مطلب مراجعه کنیدادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه ۱۹ شهریور۱۳۸۹ساعت   توسط امید  | 

یورش پلیس به مهدکودک ها برای یافتن جاعلین مدرک

ایرانتو: صدها مأمور پلیس در برخی شهرهای کبک و انتاریو با یورش به مراکز مختلف، از جمله چند مهدکودک، به جستجوی جاعلین مدارک شناسایی پرداختند.
پلیس سلطنتی گفت، 400 مأمور ، از صبح روز چهارشنبه، با مراجعه ناگهانی به 39 مرکز مختلف در شهرهای مونترآل، لاوال و لانگ لوید و همچنین چند شهر انتاریو، در صدد یافتن 32 مظنونی بودند که گفته می شود، به جعل و صدور مدارک تقلبی نظیر گذرنامه، گواهینامه رانندگی و کارت های اعتباری می پرداختند.

دست کم سه مهدکودک در مونترآل شامل دو مرکز دولتی نگهداری کودکان که به اعتقاد پلیس، دارای آزمایشگاه مخفی برای امور مذکور بودند، مورد جستجو قرار گرفت.

پلیس همچنین به خانواده ها اطمینان داد که این عملیات تأثیری در امنیت و سلامتی کودکان آنها نداشته است.

آنان همچنین افزودند، عملیات مذکور در چهارچوب یک برنامه مشترک بین المللی و اجتناب ناپذیر بوده است.

قرار است در کنفرانس بعدازظهر امروز ، اطلاعات بیشتری در این زمینه منتشر شود.

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۵ آذر۱۳۸۸ساعت   توسط امید  | 

بازارها و دبیرستان های کانادا، در سیطره سیگار قاچاق

ایرانتو: از هر نخ سیگاری که در استان انتاریو کشیده می شود، یکی از آنها قاچاق است. این موضوع بیش از 2 میلیارد دلار ضرر بر اقتصاد ایالتی و فدرال تحمیل می کند و نگرانی های موجود در مورد دسترسی آسان کودکان به دخانیات را تسریع می بخشد.
یک مطالعه جدید نشان می دهد، هم اکنون میزان خرید دخانیات قاچاق و غیر قانونی در انتاریو 48.6 درصد و در کبک 40.1 درصد است. در مجموع، دو استان مذکور، 95 درصد کل سیگارهای قاچاق را به مصرف می رسانند.

در تحقیق جداگانه ای که "توسط ائتلاف ملی علیه تنباکوی قاچاق" با جمع آوری 19،770 مورد ته سیگار از 110 دبیرستان انجام شد، مشخص گردید که 30 درصد آنها غیرقانونی بوده اند.
ائتلاف مذکور توسط "انجمن بقالی های کانادا"، ساماندهی شده که اعضای آن، سالانه، 110،000 دلار بر اثر سیگار قاچاق ضرر می کنند.

بر اساس همان تحقیق، 45 درصد ته سیگارهای یافت شده در دبیرستان های کبک نیز، متعلق به سیگارهای قاچاق بوده اند.
" ریک بارتولوسی" وزیر تأمین اجتماعی با تأکید بر از دست رفتن بودجه های کلان کشوری در دو استان انتاریو و کبک گفت:" مصرف کنندگان نمی دانند که یک باکس 10 بسته ای سیگار قانونی با مالیات مربوطه، دست کم 75 دلار بفروش می رسد، این درحالیستکه بهای همان اندازه سیگار قاچاق ، تنها 20 دلار است.


به همین دلیل، دولت ، تتنها از محل واردات و فروش این حجم سیگار قاچاق، سالانه 2.4 میلیارد دلار ، درآمد مالیاتی خود را از دست می دهد.
سیگاریها، درصد بالای مالیات برای سیگارهای موجود در بازار را عامل روی آوردن آنها به انواع قاچاق آنها بیان می دارند.
جالب اینکه مقامات دولتی به یقین می دانند که عاملان اصلی قاچاق اینگونه کالاها، متعلق به گروه هایی از بومیان اولیه هستند که در مرزهای بین کانادا و آمریکا سکونت دارند.

مأموران پلیس گلایه می کنند که آنها تمام تلاش خود را برای دستگیری قاچاقچیان بعمل می اورند، اما دادگاه با آنها با ملایمت رفتار می کند.
چنانچه، جریمه این کار غیر قانونی، بین 50 تا 100 هزار دلار است، اما قاضی این مبلغ را برای آنها قسط بندی می کند تا ماهانه 10 تا 50 دلار بپردازند!

+ نوشته شده در  دوشنبه ۲۵ آبان۱۳۸۸ساعت   توسط امید  | 

کمبود دانش آموز، دبیرستان های تورنتو را به تعطیلی می کشاند

ایرانتو: با کاهش بیش از 20،000 دانش آموز طی دهه آینده، بزرگترین حوزه مدیریت مدارس کانادا، آماده می شود که از سال 2011، نسبت به تعطیلی آموزشگاه ها یا ادغام آنها در یکدیگر اقدام کند.

هیأت مدیره مدارس تورنتو، هم اکنون مشغول بررسی تعیی تکلیف دست کم 35 دبیرستان در نقاط مختلف شهر است که هم اکنون از بازده کافی برخورداد نبوده و هزینه های گزافی را به دولت تحمیل می کنند.

تعطیلی مدارس کم بازده را می توان دومین برنامه کاری مدیر جدید امور آموزشی هیأت مدیره بحساب آورد.

دکتر کریس اسپنس که اخیرا به این سمت منصوب شده در اولین اقدامات خود، طرح تأسیس مدارس ویژه پسرانه را پیشنهاد کرد، که با استقبال مقامات دولتی استان، ار جمله مک گینتی ، نخست وزیر ایالتی مواجه شد.

آقای جان کمپل، رییس هیأت مدیره مدارس نیز، تعطیلی برخی دبیرستان ها را اجتناب ناپذیر عنوان کرد. وی گفت، هم اکنون ما حدود 110 دبیرستان در تورنتوی بزرگ داریم که با نصف ظرفیتشان مشغول فعالیت هستند و با توجه به بحران مالی و کسری بودجه شدید دولت محلی، حذف بسیاری از آنها می تواند بودجه سالانه ما را تا 90 میلیون دلار کاهش هد.

قرار است 8 کمیته ویژه با مشارکت والدین در مناطق مختلف، بهترین راه حل را برای استفاده بهینه از ساختمان های موجود و شیوه های ادغام یا تعطیلی مدارس تشکیل گردد.

همچنین مدارسی که تنها مقاطع 7 و 8 را ارائه می کنند، در دبیرستان های 4 سال آخر تحصیلی، ادغام خواهند شد.

گفته می شود، در صورت تعطیلی مدارس اطراف شهر، خانواده ها مجبور خواهند شد که به سمت مناطق مرکزی نقل مکان کنند و همین موضوع هزینه های زیادی از نظر مسکن و حمل و نقل به آنان تحمیل خواهد کرد.

+ نوشته شده در  دوشنبه ۴ آبان۱۳۸۸ساعت   توسط امید  | 

دادگاه عالی کانادا، به تبعیض زبانی در مدارس کبک پایان می دهد

ایرانتو: دادگاه عالی کانادا، یک سال به دولت محلی کبک مهلت داد، تا در مورد قانون مربوط به ممنوعیت تحصیل کودکان در مدارس انگلیسی زبان تجدید نظر کند.
مطابق قانون موجود، تنها کسانی می توانند به مدارس انگلیسی بروند که دلایل بسیار قانع کننده و محکمه پسندی را به دولت ارائه کنند.
دادگاه عالی ، این موضع کبک را افراطی و برخلاف قانون اساسی دانسته و دو درخواست قبلی آنان مبنی بر حفظ قانون موجود را به اتفاق آرا رد کرد.
این موضوع خشم مقامات دولتی کبک را بدنبال داشت بطوریکه وزیر امور فرهنگی کبک در یک عکس العمل فوری، چنین تصمیمی را بسیار نا امیدکننده و تأسف آور توصیف کرد.
طبق قانون فعلی کبک، در صورتیکه یک دانش آموز، قبلا ، مدت کوتاهی را در یک مدرسه انگلیسی خوانده باشد، می تواند به تحصیل انگلیسی در آن ایالت ادامه دهد. به همین منظور پدر مادر ها با استفاده از این فرصت، ابتدا فرزندان خود را به مدارس خصوصی انگلیسی زبان می فرستند تا اجازه ادامه تحصیل در مدارس عمومی انگلیسی را کسب کنند!
آنها معتقدند، انتخاب یکی از زبان های رسمی کشور، جزو حقوق اولیه افراد است و دولت کبک در این زمینه مرتکب نوعی تبعیض نژادی می شود.
اضافه می شود، در حالی در کبک مقررات تعصب آمیز و سخت گیرانه ای  نسبت به زبان انگلیسی در همه بخش های آموزشی و شغلی اعمال می شود که سایر ایالت ها موظف هستند، امکان تحصیل به زبان فرانسه را برای دانش آموزان فراهم نمایند.

+ نوشته شده در  جمعه ۱ آبان۱۳۸۸ساعت   توسط امید  | 

تأسیس کلاس ها و مدارس جداگانه پسرانه در تورنتو

ایرانتو: برای اولین بار در تاریخ تورنتو، یک مقام آموزشی، خواستار تشکیل کلاس ها و مدارس ویژه پسران

در این شهر شد.
دکتر "کریس اسپنس" مدیر جدید امور آموزشی هیأت مدیره مدارس تورنتو، هدف از این پیشنهاد خود را

بالا بردن قدرت یادگیری پسران و همچنین کم کردن میزان ترک تحصیل بین جوانان اعلام کرد.

وی که خود یک ورزشکار بوده ،گفت:" من به دنبال تحرک بخشی به پسرانمان هستم، اما آنچه ما

هم اکنون در دور و بر خود می بینیم، تنها توجه به یادگیری آنهاست . با اینحال نمرات آنها نسبت به

دختر ها کمتر و کمتر می شود. ما باید با توجه به تمایل بیشتر پسرها به فعالیت های بدنی ،

برنامه های جداگانه ای را به همین منظور در کنار امور درسی آنها تدارک ببینیم."

دکتر اسپنس :" در جامعه ای که جایگاه پدر به
عنوان رییس خانواده به فراموشی سپرده شده،
معلمان مرد می توانند ، دانش آموزان پسر را از
جایگاه پدر، مورد راهنمایی و نصیحت قرار دهند."

آقای اسپنس از هیأت مدیره خواست، سال تحصیلی آینده، برای اولین بار، یک مدرسه ویژه برای پسرها با عنوان" Male Leadership Academy " از مهدکودک تا سوم دبستان تأسیس و هر سال مقاطع بعدی به آن

اضافه شود. ضمن اینکه همه یا اکثر معلمان نیز از بین مردان انتخاب گردد.

وی همچنین پیشنهاد کرد، دست کم 300 کلاس نمونه در سطح شهر متناسب با نیازها و درخواست های پسران تشکیل گردد.

در تورنتو پیش از این کلاس های ویژه برای دخترها و حتی دبیرستان ویژه دختران با مشکلات خاص موجود بوده، اما آقای اسپنس در نظر دارد، مدلی را که وی قبلا در دو مدرسه شهر همیلتون برای پسران باجرا درآورده ، به تورنتو نیز تسری بخشد.

آقای اسپنس در یک اظهار نظر نادر در مورد وضعیت خانواده های کانادایی گفت:" در جامعه ای که جایگاه پدر به عنوان رییس خانواده به فراموشی سپرده شده، معلمان مرد می توانند ، دانش آموزان پسر را از جایگاه پدر، مورد راهنمایی و نصیحت قرار دهند."

وی افزود:"یکی از دیدگاه هایی که درباره موفقیت یا شکست پسرها در دبیرستان مطرح می شود

، همواره این موضوع است که آیا یک مرد بالای سر او بوده است یا خیر ؟ چرا که آنان معتقدند

، پسر بدون پدر، همانند جهانگرد بدون نقشه است."

از سوی دیگر یک پژوهشگر آموزشی معتقد است، دلیل مخالفت برخی از افراد با جداسازی دختر و پسر در مدارس ، ایجاد فاصله ، بین کسانی است که در کنار هم اجتماع را می سازند.

اما آقای "جان کمپل"رییس هیأت مدیره مدارس تورنتو اظهار امیدواری کرد، طرح های جدید دکتر اسپنس

، که علاوه بر مدارس جداگانه ، شامل مواردی چون، تجهیز مدارس به اینترنت بی سیم تا سال 2005،

 کم کردن میزان ترک تحصیل و خشونت، پذیرفتن دانش آموزان بین المللی با شهریه، تأسیس آکادمی

 ویژه برای والدین، استفاده از انرژی خورشیدی و توسعه مدارس ابتدایی تا مقطع 8 است، بتواند ب

ا موافقیت متولیان امر به تصویب برسد.

اضافه می شود، اختلاط بین دخترها و پسرها، بویژه در مدارس ابتدایی کانادا موجب شده که پسره

ا برای پرهیز از عواقب مربوط به آسیب وارد کردن به دخترها،  در بازی و ورزش های گروهی، همواره

 تحرک و سرعت خود را کنترل کنند و به همین دلیل نمی توانند، لذت کافی را از ساعت های غیردرسی

 خود ببرند.

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۲۹ مهر۱۳۸۸ساعت   توسط امید  | 

هزینه های تحصیل در انتاریو ، بیشترین در کانادا

ایرانتو: شهریه های دانشگاه های انتاریو ، تقریبا از تمامی دانشگاه های دیگر کانادا بیشتر است.در گزارشی که از سوی "کنفدراسیون اساتید و مربیان دانشگاه های انتاریو" (OCUFA) منتشر شده ، میزان هزینه های تحصیلی در چهار حوزه مختلف بررسی شده و طی آن، انتاریو رتبه دوم در بالاترین شهریه مقطع کارشناسی و قائل شدن بیشترین سهم برای شهریه های دریافتی در تأمین هزینه های آموزشی و کمترین میزان دریافت کمک های مالی از دولت محلی به عنوان درآمدهای دانشگاهی را دارا است.

"مارک لنگر" رییس فدراسیون، معتقد است، بالا بودن نسبی شهریه ها را موجب دور شدن دانشجویان اقشار کم در آمد یا با در آمد متوسط از برخی رشته های مهم از جمله حقوق یا پزشکی می شود.

یک مطالعه در دانشکده پزشکی دانشگاه وسترن انتاریو ، حاکی از عدم وجود دانشجو در آن رشته حتی از بین خانواده های سطح متوسط جامعه است.
وی افزود:" ما هم اکنون مدت هاست که اندیشه تأمین تحصیلات کم هزینه برای افراد مستعد و سختکوش فاصله گرفته ایم.

در گزارش منتشره ، متوسط شهریه سالانه دانشگاه های انتاریو برای افراد مقیم کانادا، 5،643 دلار برآورد شده که تنها از شهریه دانشگاه نووا اسکوشیا (5،932 دلار) کمتر است.
کمترین میزان شهریه تحصیل در مقطع کارشناسی مربوط به برخی دانشگاه های ایالت کبک به مبلغ 2،167 دلار و بدنبال آن نیوفانلند با 2،632 دلار است.
حتی دانشجویان مقاطع ارشد و دکترا در انتاریو، بالاترین میزان شهریه را در کانادا با متوسط 8،797 دلار می پردازند و بدنبال آن نووا اسکوشیا با 7،242 دلار در رتبه دوم قرار دارد. کمترین میزان شهریه مقاطع بالای کارشناسی باز هم مربوط به کبک با 2،488 دلار و پس از آن جزیره پرنس ادوارد با 2،954 دلار است.
در حالیکه 58 درصد هزینه های آموزشی دانشگا ه های انتاریو از محل شهریه ها تأمین می شود، این رقم برای کبک 18 درصد است.
کمک های دولت محلی به دانشگاه های انتاریو، 38 درصد درآمدهای آن را تشکیل می دهد که این رقم برای کبک ، 58 درصد است.
این در حالیستکه ، درآمدهای دانشجویان نیز بدلیل بحران اقتصادی اخیر بشدت کاهش یافته است. برمبنای گزارش اداره آمار، نرخ بیکاری جوانان بین 15 تا 24 سال کانادایی در سال جاری به 19.2 درصد رسیده که بالاترین میزان از سال 1977 تاکنون بحساب می آید.
این موضوع نه تنها موجب وحشت آنان از ورود به دانشگاه می گردد ، بلکه رغبت آنان را به خروج از خانه پدری، ازدواج و تشکیل خانواده کاهش می دهد.
( شهریه دانشجویان غیر مقیم کانادا معمولا سه برابر مبلغ های مذکور است)

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۸ مهر۱۳۸۸ساعت   توسط امید  | 

مدرسه خصوصی دخترانه سنت مارگارت در ویکتوریا کانادا

مدرسه سنت مارگارت، نمونه عالی مدارس دخترانه در کانادا

مدرسه بین المللی سنت مارگارت در محوطه ای بسیار زیبا (نزدیک ۹۰۰۰۰ متر) در شهر مدرن و زیبای ویکتوریا در ایالت بریتیش کولومبیا تاسیس شده، مدرسه ای است فقط دخترانه، خصوصی، و وابسته به هیچ مذهبی و فرقه ای نمیباشد و علاوه بر کلاسهای روزانه، "بوردینگ" یا اقامت در خوابگاه دخترانه هم ممکن میباشد. سنت مارگارت که از قدیمیترین مدارس مستقل این ایالت میباشد، بیشتر از ۱۰۰ سال است که دوشیزگان را برای موفقیت زندگی و شغلی آماده میکند. شعار این مدرسه "خدمت و محبت" میباشد و هدف آن ایجاد تعالی و قدرت فکری و روحیه قوی در دانش آموزان میباشد. مدرسه که از کلاس اول تا دوازدهم را ارائه میکند در مقطع ابتدایی و راهنمایی در شش سال پیاپی اولین رتبه را در ایالت کسب کرده و در مقطع دبیرستان از اکثر مدارس خصوصی و دولتی نمرات بالاتری کسب کرده است. سنت مارگارت علاوه بر کلاسهای عادی، کلاسهای پیشرفته و همچنین بهترین کلاسهای زبان انگلیسی را برای دانشجویان مهاجر ارائه میکند.

آماری از عالی ترین کیفیت و محیط آموزشی در مدرسه سنت مارگارت

۹۷% فارغ التحصیلان مدرسه سنت مارگارت در دانشگاههای معتبر دنیا به تحصیل ادامه میدهند (بعضی با بورس). فقط در ۲ سال گذشته بیشتر از ۱۰۰۰۰۰ دلار بورسیه تحصیلی ورود به دانشگاه به فارغ التحصیلان مدرسه سنت مارگارت اعطا شده است. بسیاری از فارغ التحصیلان گذشته مدرسه سنت مارگارت اکنون در زمینه های علوم، تجارت، مهندسی و علوم انسانی از نخبگان جهانی میباشند. امروزه مطالعات و تحقیقات جدید نشان داده اند که بی شک فارغ التحصیلان مدارس دخترانه (تمام دختر) که از امکانات خوبی برخوردار باشند (نظیر سنت مارگارت) در اکثر رشته ها و بخصوص در علوم و ریاضیات از فارغ التحصیلان مدارس مختلط (پسر و دختر) کارنامه ای بهتر و معلومات و پیشرفتهایی بیشتر دارند و لیاقتشان و احتمال ورودشان به دانشگاههای بهتر (حتی با بورس) بیشتر است.

مدرسه و خوابگاه دختران در سنت مارگارت

خوابگاه دختران سنت مارگارت از سیستم ایمنی ۲۴ ساعته برخوردار بوده و در هر اطاق فقط ۲ دانش آموز ساکن میباشند و دستشویی و حمام مجزا دارد. سالن بزرگ و زیبای نشیمن خوابگاه که نزدیک آشپزخانه میباشد برای گردهمایی دوستان، استفاده از آشپزخانه و سایر فعالیتهای گروهی و یا استراحت در محیط نشیمن میباشد. ساکنان خوابگاه بطور انحصاری از مزایای زیر برخوردارند:

  • پزشک و پرستار خانم مقیم در خوابگاه
  • معلمین خصوصی برای کمک به آمادگی روز بعد
  • غذای با کیفیت عالی در سالن الکسیس، از نوع غذای محلی یا کشورهای مختلف
  • "مادر خوانده" های مهربان و تعلیم داده شده برای هر گونه کمک به دانش آموزان
  • کلاسهای خصوصی و محل نمرین خصوصی هنر و ورزش در محل خوابگاه
  • سرویس حمل و نفل خصوصی مدرسه سنت مارگارت هر آخر هفته (روز تعطیل) به مرکز شهر ویکتوریا

سالن ورزش مدرسه سنت مارگارت
سالن ورزش مدرسه سنت مارگارت
طبیعت زیبای اطراف مدرسه سنت مارگارت
طبیعت زیبای اطراف مدرسه سنت مارگارت

ویزای کانادا

برای تمام دانش آموزانی که در سنت مارگارت پذیرفته شوند، مدیریت مدرسه تمام مدارک لازم را برای اخذ ویزا از نزدیکترین سفارت کانادا، فراهم و ارسال میکنند.

ارتباط و تماس با سنت مارگارت

  • Website: http://www.stmarg.ca
  • Address: St. Margaret's School , 1080 Lucas Avenue, Victoria, British Columbia, V8X 3P7, Canada
  • Email: stmarg@stmarg.ca
  • Phone: 1- 250- 4797171

منبع : Kodoom
+ نوشته شده در  شنبه ۱۹ اردیبهشت۱۳۸۸ساعت   توسط امید  | 

اتوبوس و سایر سرویس ها (ترانزلینک)

اتوبوس ها ایستگاه ها و زمان بندی های مخصوص به خود را دارند 

شما فقط لازم است:

۱: در ایستگاه اتوبوس منتظر بمانید. اگر در ایستگاه مشخص شده نیستید، ممکن است راننده توقف نکند.

اگر (باس پس)دارید، آن را آماده کنید. وقتی سوار میشوید، (باس پس) خود را به راننده نشان بدهید.

 اگر میخواهید بلیط بخرید، پول خرد خود را آماده داشته باشید. 

اگر زیر ۱۸ سال سن دارید ، میتوانید (گو کارد)خود را استفاده کنید و تخفیف ویجه  کودک و نوجوان ها را دریافت کنید و ۱.۷۵ برای سفر ها درون یک ناحیه ببردازید.

در صورتی که (گو کارد) ندارید یا بالای ۱۸ سال هستید، قیمت بلیط به شرح ذیل است:

۱ ناحیه: ۲.۵۰

۲ ناحیه: ۳.۷۵

۳ ناحیه:۵.۰۰

در روزهای هفته بعد از ساعت ۶ بعد از ظهر و آخر هفته (شنبه و یکشنبه ها) بلیط های اتوبوس، قطار هوایی و اتوبوس آبی با تخفیف عرضه میشوند به طوری که علیرغم تعداد نواحی مورد سفر شما، قیمت بلیط ها به اندازه سفر ۱ ناحیه ای میباشد.

اگر بیشتز از یک سفر طول روز دارید، ممکن است بخواهید خرید بلیط روزانه را در نظر داشته باشید. قیمت بلیط روزانه ۹ دلار برای بالغین و ۷ دلار برای افراد زیر ۱۸ سال است.

در عوض خرید بلیط های جداگانه، میتوانید دفترچه بلیط از بعضی از فروشگاه های محلی خور بخرید. با خرید دفترچه بلیط - که بر اساس ناحیه و سن استفاده کننده طبقه بندی شده اند- میتوانید مقداری پش انداز کنید.

در طورت استفاده مکرر از سرویس های (ترانزلینک) در طول یک ماه، به تفع شما میباشد تا بلیط ماهانه خریداری کنید. این بلیط ها نیز در برخی از فروشگا های محلی یا دفتر مرکزی (ترانزلینک) در (مترو تان) در شهر (برنابی) قابل خریداری هستند. در نظر داشته باشید که در صورت خرید (مانتلی پس) یا بلیط های ماهانه میتوانید روزهای یکشنبه ۲ نفر با یک بلیط از اتوبوس ها استفاده کنید.

(گو کارد)

گوکارد به دانش آموزان دبستان و دبیرستان از طریق مدارس داده میشود. عکس دانش آموز را در اول سال تحصیلی گرفته و کارت را ایشان توضیع خواهند کرد. اگر دیر تر از حد معمول برای مدرسه ثبت نام کنید، میتوانید با پر کردن فرم مخصوصی از دفتر مدرسه، به همراهی پاسپورت یا شناسنامه یا (کیر کارد)، (گو کارد) خود را دریافت کنید.

اگر سوالی دارید یا به کمک نیازمند هستید، میتوانید از سایت ترانزلینک دیدن فرمایید:

www.translink.bc.ca

سیستم مدارس:

در کانادا، تحصیلات عمومی برای اشخاص زیر ۱۹ سال رایگان میباشد. مدارس در اولین دوشنبه ماه سپتامبرشروع میشنود. در شهر ونکوور کلاس ها از ساعت ۸:۳۰ صبح شروع شده و در ساعت ۳ بعد از ضهر اتمام می یابند.

دبستان از کلاس اول تا کلاس هفتم است. پس از ان دانس اموزان به دبیرستان میروند -کلاس هفتم تا دوازدهم- در صورت اتمام سال دوازدهم، هر دانش اموزی دیپلم خود را میگیرد و میتواند برای دانشگاه و دانشکده اقدام کند. اخنصاص دادن دانش اموزان جدید بر اساس سن میباشد. به طور مثال اگر شاگردی ۱۳ ساله باشد، وی را در کلاس ۸ قرار میدهند. اگر شما بیشتر از ۱۹ سال سن دارید و دیپلم خود را از گشور اقامت خود نگرفته اید، باید به مراکز مخصوص تحصیلات بالغین مراجعه نمایید.( مسیر و نقشه این مراکز را در صفحات بعد میتوانید پیدا کنید)

شرایط لازم برای فارغ التحصیل شدن:

برای فارغ التحصیلی از دبیرستان ۸۰ واحد درسی لازم دارید. از این ۸۰ واحد، ۱۶واحد باید مخصوص به سال ۱۲ باشد که شامل زبان انگلیسی یا فرانسوی کلاس ۱۲ است. ۱۲ واحد باقی مانده میتوانند دروس لازم رشته تان یا کلاس های انتخابی شما باشند. جدول زیر نشان میدهد چگونه ۱۲ واحد باقی میتواند انتخاب شود. در صورتی که به اطلاعات بیشتری احتیاج دارید، با یک مشاور فارسی زبان در سازمان مدارس تماس بگیرید. هر مدرسه دسترسی به چنین مشاورانی از طریق دولت دارداین مشاوران علاوه بر امور مدرسه میتوانند کمکی باشند برای سایر عوامل اجتماعی که برای شما مشکل آفرین هستند. 

کلاس های (ای.اس.ال)

کلاسهای ای.اس.ال، کلاسهای زبان ویژه تازه واردین هستند. هدف از این کلاس ها ای است که دانش اموزان با ههمکلاسهای خود از نظر زبان یکسان باشند. پس از تمام کردن کلاس های ای.اس.ال ، دانش اموزان به کلاسهای (ترانزیشنال) یا انتقالی فرستاده میشنود. سر انجام، پس از گذراندن مقاطع ای.اس.ال و ترانزیشنال، شاگردان باید قابل باشند در سطح عام یا (رگولار) در کلاسهای مدرسه شرکت کنند.

ثبت نام در مدارس:

بر اثاث قوانین کانادا، تمامی اشخاص زیر ۱۶ سال باید درمدرسه ثبت نام کنند. برای اسم نویسی باید با شماره تلفن ۵۹۹۹-۷۱۳-۶۰۴ تماس گرفته و قرار ملاقات بگذارید. سپس به ادرس ۲۵۳۰-خیابان ۴۳ شرقی بروید تا به طور رسمی ثبت نام کنید. مدارکی برای ثبت نام لازم میباشد به شرح ذیل است:

*پاسپورت

*شناسنامه

*مدارک مهاجرت

*مدارک مهاجرت یا اقامت والدین

* مدارک واکسیناسیون + هر گونه مدارک مربوط به سلامتی

* کارنامه آخرین ۲ سال تحصیل

*مدارک اقامت ( اجاره نامه، قبض برق یا گازو...)

کتابخانه:

کتابخانه های عمومی شهر سرویس های خود را به طور رایگان ارایه میکنند. با داشتن کارت کتابخانه شما به کتاب ،سی.دی، فیلم،روزنامه ،مجله و اینترنت دسترسی خواهید داشت. به طور کل ۲۱ کتابخانه در سزح شهر ونکوور واقع شده.

کارت کتابخانه:

برای دریافت کارت کتابخانه شما باید یک فرم مخصوص پر کنید( به عکس توجه کنید) این فرم را میتوانید از هر کتابخانه ای درخواست کنید. بعد از پر کردن فرم، آنرا همراه با ۱قطعه کارت شناسایی و مدرک محل اقامت(قبض برق،گاز، سند ماشین،اجاره نامه و ...) به کتابخانه بیاورید و کارت خود را دریافت کنید. برای دانش آموزان، تنها کارت دانش آموزی یا (گو کارد) لازم است.

مدارک شناسایی قابل قبول:

*گواهینامه رانندگی بریتیش کلمبیا

*B.C.I.D

*کارت کردیت

*کارت بانکی

*کارت سلامت بهداشتی بریتیش کلمبیا

*شناسنامه

*پاسپورت

*کارت سوشال اینشورنس

*کارت دانش اموزی

توجه: اشخاصی که در ونکوور زندگی میکنند ولی هیچگونه مدارک کانادایی ندارند، میتوانند کارت خود را با نشان دادن ویزای ۶ ماهه خود دریافت کنند. اشخاص زیر ۱۴ سال باید امضای پدر یا مادر را به روی فرم کتابخانه داشته باشند.

(کامیونیتی سنتر):

کامیونیتی سنتر مکانی است برای انواع گرد همایی های اجتماعی و محلی. چنین کرامزی انواع سرویس های ورزشی، هنری و تفریحی را در طول سال عرضه میکنند. به طور مثال، بیشتر کامیونیتی سنتر های ونکوور امکانات شنا، گلف، رقص، کلاسهای هنری مانند نقاشی و کلاسهای ورزشی مانند فوتبال را دارند.

اگر خانواده شما ساکن ونکوور است و درآمد محدودی دارید، ممکن است صلاحیت گرفتن (لیژر اکسس کارد) را داشته باشید. بعضی از حسن های این کارت شامل است از:

* ۵۰٪ تقفیف هزینه ثبت نام در کلاسهایی شامل شنا و اسکیت.

*دسترسی رایگان به استخر ها و زمین های یخ اسکیت.

* ورودی رایگان به برخی از پارکها و موزه ها

برای لیست کامل فایده های (لیژر اکسس کارد) به سایت www.city.vancouver.bc.ca/parks/cc مراجعه کنید.

(بادی پروگرم)

(بادی) به معنای دوست است. (بادی پروگرم) یا برنامه های دوستی برنامه هایی هستند که توسط (کامیونیتی سنتر) ها ارایه میشوند. در طول این برنامه، جوانان و مو جوانان تازه وارد به ونکوور با شخصی همسن خود که جربه بیشتری در ونکوور دارند جفت میشوند. هدف این برنامه آشنایی با شهر در گروهی از همسن و سالان برای تازه واردان است. مراکزی مه با حرف R روی نقشه مشخص شده اند، دارای این برنامه هستند.

(مای سیرکل)

مای سیرکل مخفف (مولتی کالچرال سیرکل) به معنی دایره چندین فرهنگی است. این برنامه توسط سازمان مهاجرت کانادا اداره میشود. ( ما سیرکل) گروهی از جوانان مهاجر یا پناهنده گروه سنی ۱۴-۲۴ ساله است.

منبع : می خندم ... زنده ام

+ نوشته شده در  جمعه ۱۱ اردیبهشت۱۳۸۸ساعت   توسط امید  | 

مدارک تحصیلی ایران و ارزشیابی آن در کانادا

مدارکی که ما تا قبل از دیپلم در ایران میگیریم و می بریم کانادا با مدارک خود اونها چند تفاوت داره که بخاطر این تفاوتها باید مدارکمون ارزشیابی و معادل سازی بشه :  

 

۱-  مدارک تحصیلی ما در قبل از دیپلم از نظر سطح ریاضی و فیزیک و شیمی خیلی بالاتر از اونهاست یعنی اونها ما رو به عنوان خدای ریاضیات و  فیزیک و شیمی می شناسند ولی ( زیاد خوشحال نشید ) چون زبان بلد نیستیم مثل گنگها می مونیم و اصلا نمی تونیم به اونها نشون بدیم که ما این درسها رو بلدیم ( البته فقط چند ماه اول ) ولی بعد از چند وقت که زبانمون راه بیفته دیگه میشیم شاگرد اول کلاس . آخه برای مثال بنده از منابع آگاه شنیدم دیفرانسیل و انتگرال پیش دانشگاهی ما در سطح ریاضیات ۲ دانشگاه اونهاست یا فیزیک دیپلم اونها یه مقداری از فیزیک اول دبیرستان ماست یا اونها ضرب و تقسیم رو از دبیرستان شروع می کنند . 

 

۲-  و حالا از نظر زیست شناسی ، از نظر زیست شناسی اونها در دبیرستان زیست رو بصورت کاربردی می خونند و بیشتر شبیه بخش زیست شناسی درس علوم دوره راهنمایی ماست برای همین این از اون درسهایی هست که حتما باید بگذرونیم . 

 

۳- بخش اصلی اینجاست  ، ما تو ایران ادبیات فارسی می خونیم ولی ادبیات انگلیسی یا فرانسه که نمی خونیم . البته به گزارش از یک منبع نسبتا مطمئن شما اونجا میتونید زبان دومتون رو فارسی انتخاب کنید که از این نظر ما واحد هاش رو گذروندیم ( خود کانادایی ها باید یکی از زبانهای انگلیسی یا فرانسه رو به عنوان زبان اصلی و دیگری رو به عنوان زبان دوم در دوره تحصیلی انتخاب کنند )  ولی باید واحد های ادبیات زبان اصلی رو بگذرونیم .  

 

۴- ما در ایران یک سری درس خوشگل مثل دینی و دفاعی داریم که اونجا اصلا مورد قبول نیست و برای اینکه تعداد واحدهاتون به تعداد نیاز برای دیپلم گرفتن بشه باید بجای اونها درسهای علوم انسانی مثل فلسفه و منطق و زیست شناسی بگذرونید که البته به تقویت زبانتون هم کمک می کنه .  

طبق تحقیقات بنده شما اگر قبل از اتمام پیش دانشگاهی برید اونجا اونها اصلا دیپلم رو قبول ندارند چون ما دیپلم رو 11 ساله میگیریم و اونها 12 ساله ولی اگر پس از اتمام پیش دانشگاهی هم برید باید برای تبدیل دیپلم یک سری از درسها رو بگذرونید .  

 

به توصیه یکی از منابع این دفعه کاملا اگاه و مطمئن اگر شما عجله ای برای تمام کردن تحصیلتون ندارید و وقت کافی و پول بابی ( منظور پول پدر  یا همون بابا ) برای امرار معاش دارید بهتره زیاد برای ورود به دانشگاه عجله نکنید و خوب در دبیرستان پایه درسهاتون رو قوی کنید و واحد هایی که در ایران با نمره پایین گذروندید دوباره با نمره بالا بگذرونید ( اخه برای مثال ریاضی اول دبیرستان رو با 15 پاس کردی بعد میری اونجا مسئول پذیرش دانشگاه میگه تو چطور ضرب و تقسیم رو با 15 پاس کردی  ، هرچی قسم می خوری بابا اینا که من با 15 پاس کردم حل معادله درجه سوم و رسم توابع بوده نه ضرب تقسیم باور نمی کنه .)   

در مورد مدارک بالای دیپلم باید بگم اونها در دانشگاههای معتبرشون بیشتر مدارک دانشگاههای دولتی معتبر ایران رو قبول دارند . برای مثال کسی که لیسانس برق دانشگاه شریف تهران رو داره میتونه به انتخاب خودش توی هر کدوم از دانشگاههای کانادا بدون هیچ امتحانی وارد بشه و فوق لیسانس بگیره .البته اگر شما دوست گرامی از اون دسته ای هستید که مدرکتون از دانشگاه آزاد هست زیاد غصه نخورید چون شما هم با امتحان و گذروندن دوباره  بسیاری از دروس میتونید وارد دانشگاه بشید . و البته اگر از دوستان فارغ التحصیل از دانشگاه پیام نور هستید ( با حفظ احترام ) مدارک شما تنها به درد ایران می خوره و بس .  

طبق آخرین اطلاعات موسساتی در شهرهای بزرگ کانادا هستند که بصورت خصوصی اقدام به اموزش دروس دانشگاهی می کنند که البته مدارک اونها ارزش چندانی نداره ولی با گرفتن پذیرش از اونها میتونید ویزای تحصیلی کانادا رو بگیرید که البته به همین خاطر هزینشون خیلی زیاده .

نکته قابل ذکر در اینجا این است که بعضی رشته های خاص مثل برق  ، ساختمان  ، پزشکی و آموزگاری شما اگر خدای درس و تجربه و با سابقه کار 100 ساله هم باشید باز هم باید برای گرفتن اجازه ی کار و کار در رشته خودتون کلاسهایی رو برای یاد گرفتن استاندارد های روز کانادا ( -دنیا ) بگذرونید چون این رشته ها با جان و  نسلهای آینده ارتباط دارند .  

در اخر اضافه می کنم اطلاعات بالا تنها اطلاعات کسب شده و شخصی از طرف من بوده و به واسطه این مطالب بنده هیچ گونه مسئولیتی رو قبول نمیکنم .

منبع :خاطرات یک مقیم کانادا

+ نوشته شده در  شنبه ۵ اردیبهشت۱۳۸۸ساعت   توسط امید  | 

کودکان پیش دبستانی:کانادا، آخرین بین 25 کشور توسعه یافته (2008/12/11)

 

ایرانتو: کانادا در 9 مورد از 10 آزمون مربوط به امور نگهداری و آموزش نوزادان و کودکان پیش دبستانی، نمره ردی گرفت.
براساس یک پژوهش که توسط یونیسف، صندوق کودکان سازمان ملل انجام شده، کانادا از این لحاظ رتبه آخر را بین 25 کشور توسعه یافته جهان کسب کرد.
بدلیل حساست دوران اولیه زندگی کودکان، یونیسف در اینگونه پژوهش ها به صورت قاطع و دقیق به ارزیابی امکانات موجود کشورها می پردازد.
"نیگل فیشر" ، مدیر یونیسف در کانادا با بیان این مطلب افزود:" در مقایسه با سرمایه گذاری های بیش از اندازه ای که ما برای رده سنی نوجوانان و جوانان انجام می دهیم، سرمایه گذاری برای دوران شکوفایی رفتاری، اخلاقی و آموزشی آنها، بسیار ناچیز است."
سوئد تنها کشوری است که توانسته شرایط لازم برای هر 10 پارامتر را کسب کند. ایسلند 9 و اسلوونی که 6 پارامتر را کسب کرده ، تنها کشوری است که عضو سازمان توسعه و همکاری های اقتصادی (OECD) نیست.
در انتهای جدول، کانادا و ایرلند قرار دارند که تنها واجد شرایط یکی از پارامترها شده اند و آن تحصیل کرده بودن 50 درصد مربیان پیش دبستانی در آن کشور است.
ایالات متحده و سوئیس تنها 3 پارامتر و استرالیا نیز با یک درجه مثبت نسبت به کانادا، فقط دو پارامتر را کسب کرده است.
"مارتا فریندلی"، مدیر واحد پژوهش و منابع نگهداری از کودکان با قابل پیش بینی خواندن چنین نتیجه ای گفت:" هیچگونه استاندادی در کشور برای طبقه بندی کودکان و نحوه آموزش و نگهداری آنان وجود ندارد و در گام اول باید به فکر استاندارد سازی باشیم."
وی افزود:" در بیشتر کشورها نحوه عمل سیستم های نگهداری کودکان بصورت دقیق و بر مبنای دیدگاه های عمومی جامعه تعریف شده است. این درحالیستکه در کانادا این امر به صورت مسئولیت خصوصی بر عهده خانواده گذاشته شده است. "
فیشر سیستم های موجود در ایالت های کبک و منیتوبا خوب ارزیابی کرد اما سرویس های مربوط به کودکان در انتاریو را در حال توسعه دانست.
وی همچنین نسبت به توجه دولت فدرال به این موضوع و لحاظ کردن آن در لایحه بودجه سالانه که ماه آینده ارائه می شود تأکید کرد.
ضعف اکثر کشورها در سیستم نگهداری کودکان:
گزارش منتشره از سوی یونیسف حاکیست ، اکثر کشورهای عضو سازمان توسعه و همکاری های اقتصادی، می بایست دست کم، بودجه مورد نیاز بخش کودکان را دو برابر کنند، تا بتوانند به حداقل استانداردهای مورد نظر دست یابند.
کانادا به عنوان مثال ، تنها 0.2 درصد از تولید ناخالص ملی خود را برای امور حمایتی کودکان مصرف می کند.
در گزارش همچنین آمده است، 80 درصد کودکان سه تا 6 ساله در کشورهای توسعه یافته از امکانات پیش دبستانی خارج از منزل استفاده می کنند و این بسته به آنهاست که چگونه آینده سازان کشور خود را تربیت و آموزش دهند.

+ نوشته شده در  جمعه ۲۲ آذر۱۳۸۷ساعت   توسط امید  | 

سیستم آموزشی کانادا

سیستم آموزشی کانادا: کانادا رهبر جهان در آموزش است. کیفیت، قیمت و استاندارهای آموزشی کانادا از هرجهت قابل رقابت با کشورهای دارای آموزش قدرتمند میباشد. سیستم آموزشی کانادا شامل آموزش با هزینه دولتی، و مدارس خصوصی است که از پیش دبستانی تا دانشگاه را در بر میگیرد. مسئولیت آموزش مردم بر طبق قانون اساسی کانادا بر عهده دولت استان بوده که به معنی تفاوتهای بسیار زیادی بین سیستم های آموزشی استانها و سرزمین های مختلف دارد. اما کیفیت آموزشی در سطح بسیار بالایی در تمام آنها میباشد.
دراین زمینه: وظایف دولت های استان، سراسری و شهری

سیستم آموزشی کانادا به طور کلی از مراکزآموزشی زیر تشکیل شده است.
۱- دانشگاه ها....................Universities
۲- کالج ها....................Colleges
۳- Cégep یا معادل کالج در استان کبک....................Cégep
۴- مدارس زبان....................Language Schools
۵- مدارس عمومی....................Public Schools
۶- مدارس خصوصی....................Pravate Schools
۷- مهدکودک ها....................Kindergarten

به طور عمومی، بچه های کانادائی از سن حدود ۵-۴ سال و به مدت یک تا دو سال و به صورت اختیاری در مهدکودک ها شرکت میکنند. بچه ها کلاس اول را از حدود ۶ سالگی شرکت کرده که معمولا از ماه سپتامبر تا ماه جون ادامه میابد. دبیرستانها تا کلاس ۱۱، ۱۲، ۱۳ در بعضی از استانها به طول می انجامد. مدارس و دبیرستان ها به دو زبان انگلیسی و فرانسه وجود دارند. از این نقطه است که دانش آموزان برای پذیرش دانشگاه ها، کالج ها و Cégep اقدام میکنند. Cégep در فرانسه معادل کالج است که در استان کبک به مدت ۲ تا ۳ سال به طول می انجامد و در حقیقت تحصیلی در حد وسط دبیرستان و دانشگاه است. شرایط پذیرش دانشگاه ها متفاوت بوده و دانشجویان جهت کسب پذیرش میبایست برای هرکدام به صورت جداگانه اقدام کنند. امتحانات زبان انگلیسی و فرانسه، بسته به زبان اصلی و استاندارهای دانشگاه ها برای دانشجویان خارجی که کمتر از ۴ سال را دبیرستانها و یا کمتر از یک

سال را در دانشگاه ها و کالج های کانادا به صورت تمام وقت گذرانده اند اجباری است.

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۲۲ آبان۱۳۸۷ساعت   توسط امید  | 

مدرسه ای بزرگ در شهری کوچک

شهرستان Chatham-Kent یعنی جایی که ما درش زندگی می کنیم تشکیل شده از شهر مرکزی Chatham با جمعیت تقریبی 43000 نفر که محل زندگی ماست و تعدادی شهر، شهرک و روستای اطراف. در مجموع جمعیت Chatham-Kent حدود 110 هزار نفر میشه.


چند روز پیش دختر بزرگ ما که عضو تیم والیبال مدرسه شونه برای شرکت در مسابقات والیبال دختران مدارس منطقه به همراه تیمشون به مدرسه ای در یکی از شهرهای اطراف Chatham رفتن. صد البته ما هم به دنبال ایشون. شهری که مسابقات درش برگزار می شد Blenheim نام داره. جمعیت این شهر حدود 5000 نفره. حالا خودتون سایز شهر رو در نظر بگیرین. بیشتر ساکنین این شهر هم کشاورزن و یا در چند تا کارخونه موجود در این شهر کار می کنن.

ما قبلا به Blenheim رفته بودیم. بجز چند بار که صبحانه یا شام در یکی از رستورانهای باحال اونجا خورده بودیم خیلی وقتها برای رسیدن به دریاچه Erie مسیرمون رو از داخل این شهر انتخاب کرده بودیم. با این حال دقت زیادی به اطرافمون نداشتیم.

روز مسابقه چون کوچولوهامون خواب بودن تصمیم گرفتیم که دو دسته بشیم. خانمم و دختر بزرگمون خودشون رو به محل مسابقه برسونن و من هم وقتی کوچولوها بیدار شدن به همراه اونها به محل مسابقه برم.

محل مسابقه در مدرسه ای دولتی به نام Harwich Raleigh Public School بود. ما هم آدرس رو از اینترنت در آوردیم و قرار شد خانمم به کمک دستگاه GPS Navigator که ما بهش شمسی خانم می گیم محل مدرسه رو پیدا کنه. خوب کاناداجون موند بی شمسی خانم! تکلیف چیه. رفتم سراغ Google Maps تا محل مدرسه رو روی نقشه پیدا کنم. وقتی نمای هوایی مدرسه رو دیدم شاخ درآوردم.

شکل مدرسه همچین بفهمی نفهمی شبیه ساختمون پنتاگون بود! حالا پنتاگون پنتاگون که نه ولی یک دایره مرکزی که پنج تا شاخه از تو دلش زده بود بیرون. برای دیدن نقشه هوایی اینجا رو کلیک کنین.

زمین مدرسه بسیار وسیع بود. سالن ورزش مدرسه این قدر بزرگ بود که اون رو به دو زمین استاندارد والیبال تقسیم کرده بودن. یک پرده بزرگ هم بین دو زمین کشیده شده بود که البته به وسیله بالابر مخصوصی قابل جابه جایی بود. از اینها که بگذریم آشپزخونه بزرگ و همین طور کلاسهای وسیع از دیگر مشخصات این مدرسه بودن. اگه علاقه مند هستین که عکسهای بیشتری از این مدرسه ببینین اینجا رو کلیک کنین. وقتی صفحه نقشه باز شد روی کله گربه های وحشی کلیک کنین تا تصویر باز شه.

لازمه که بدونین که ثبت نام در تمام مدارس دولتی کاملا رایگانه و در ضمن این تنها مدرسه اون شهر کوچیک نیست. برای اطلاعات بیشتر راجع به Blenheim اینجا رو کلیک کنین. اگه می خواین اطلاعات بیشتری راجعه به مدرسه به دست بیارین هم اینجا رو کلیک کنین.

خلاصه اینکه آدم گاهی وقتا میمونه که خدا رو چه جوری شکر کنه به خاطر نعماتی که در کنارش قرار داده.

کلام آخر اینکه فکر نکنین مدارس خود Chatham دست کمی از این مدرسه دارن. البته باید اعتراف کنم که به این خوشگلی نیستن ولی در اینجا هم مدارس بسیار مجهزی داریم . بخصوص مدرسه پسرم که اگه شد بعدها راجع بهش مفصل می نویسم. این مدرسه که کاملا به زبان فرانسویه همین امسال ساخته شده و هر چه از امکاناتش بگم کم گفتم.

+ نوشته شده در  جمعه ۲۶ مهر۱۳۸۷ساعت   توسط امید  |